Mini gra planszowa dla dzieci Rach Ciach od Alexandra

0
798

Planszówek nigdy dość

Kochamy planszówki, kochamy w nie grać i systematycznie powiększamy naszą kolekcję o nowe „okazy”.

Miejsca na półkach mamy coraz mniej, więc też chętniej rozglądamy się za mini wersjami gier tj. mocno odchudzonymi gabarytowo.

Taką wersję „light” gry o nazwie Rach Ciach, zakupiliśmy ostatnio w kwocie 16 zł.

Producent może być Wam znany. Jest nim polska firma Alexander, która bardzo zyskała w naszych oczach, kiedy przeczytaliśmy na opakowaniu, że gra produkowana jest właśnie w Polsce. Jesteśmy w posiadaniu kilku gier od Alexandra i wiemy, że również i inne swoje gry produkuje on w naszym rodzimym kraju.

Gra zręcznościowo-pamięciowa dla 5-latków Rach Ciach - wersja mini - producent Alexander
Gra zręcznościowo-pamięciowa dla 5-latków Rach Ciach – wersja mini – producent Alexander

Prezentacja gry Rach Ciach

Gra mieści się w małym pudełku i idealnie sprawdzi się jako gra mobilna. Ale bynajmniej jej wielkość nie umniejsza jej walorów.

W skład gry wchodzi:

  • Plansza do gry
  • Pionki – 3 szt
  • Żółte kostki – 3 szt
  • Zielone kostki – 3 szt
  • Niebieskie kostki – 3 szt
  • Czerwone kostki – 3 szt
  • Fioletowe kostki – 3 szt
  • Czarne kostki – 3 szt
  • Karty z zadaniami – 25 szt
  • Instrukcja z zasadami gry

Zakres wiekowy graczy i ich liczba:
Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 5 lat wzwyż. Dopuszczalna ilość graczy to 2 do 3 osób.

Zasady gry – wersja podstawowa:

Grę rozpoczyna najmłodszy z graczy. Odsłania górną kartę z zadaniami ze stosu kart, prezentując ją wszystkim graczom. Wszyscy gracze muszą jak najszybciej odtworzyć kolejność kolorów z karty, korzystając z zestawu kolorowych kostek. Muszą ułożyć z nich identyczną wieżę kolorów, jaka była na karcie.

W tej wersji gry liczy się zręczność. Ten z graczy, który jako pierwszy zrobi to bezbłędnie, ogłasza to reszcie wypowiadając słowo „STOP”. Tym samym kończy rundę oraz możliwość dokończenia kostkowej wieży przez innych graczy.

Gracze sprawdzają poprawność kolorystyczną swoich zbudowanych wież. Gracz, który zatrzymał rundę słowem „STOP” przesuwa swój pionek na planszy. Jedna poprawnie odtworzona kostka to jeden ruch pionka na planszy. Zatem w jednej rundzie gracz może przesunąć się od 3 do 6 pól.

Do ruchu pionkiem na planszy ma prawo każdy, kto właściwie odtworzył wieżę kolorów z karty. Gracz, który jako pierwszy ogłosił ułożenie wieży i zrobił to poprawnie, dodatkowo zyskuje ruch pionka o jeszcze jedno pole.

Karty prezentują od 3 do 6 nie powtarzających się kolorów, a zadaniem graczy jest odtworzenie ich we właściwej kolejności, zawsze w pionie od dołu do góry. Żeby uniknąć pomyłki, karty mają wyznaczoną niebieską linię na dole pod wzorem, która zawsze sygnalizuje, gdzie jest dół karty.

Kto wygrywa?
Wygrywa ten, kto jako pierwszy dotrze pionkiem na pole mety.

Mini gra planszowa dla dzieci Rach Ciach
Mini gra planszowa dla dzieci Rach Ciach

Wersja pamięciowa gry

Wersja ta polega na wyłożeniu karty na 5 sekund przed graczami. Następnie kartę odwraca się i układa kolory z pamięci. W tej wersji gry bardziej ćwiczymy pamięć. Reszta zasad jest taka sama, jak w wersji podstawowej.

W grze Rach Ciach liczy się szybkość, spostrzegawczość i pamięć

Moja opinia o grze Rach Ciach

Szczerze się przyznam, że nawet bez czytania instrukcji od razu założyłam, że w grze chodzi o to, by zapamiętać sekwencje kolorów i ją poprawnie odtworzyć w jak najkrótszym czasie. Założyłam tylko jedną wersję gry – wersję pamięciową.

Po przeczytaniu instrukcji, zdziwiłam się, że można grać na czas, bez chowania kart. Pomyślałam: jaki z tego trening dla pamięci, jeśli mamy kartę cały czas przed oczami i układamy kolory patrząc na nią? Czy producent chciał zachęcić tą prostą formą gry młodsze dzieci? Być może 🙂

Według mnie najlepiej grać od razu w wersję pamięciową gry. Jest to lepszy trening dla mózgu, wymaga większego skupienia i koncentracji od graczy, a także daje dużo więcej frajdy i satysfakcji.

Co uatrakcyjnia grę? Zdecydowanie różniące się graficznie karty – każda z kart prezentuje inną grafikę i styl – przez co zapamiętanie kolejności kolorów jest większym wyzwaniem i wysiłkiem dla naszych szarych komórek.

My często gramy bez planszy, trenując głównie pamięć. Traktujemy tę grę jako dobrą zabawę i okazję do spędzenia wolnego czasu razem.

Jeśli kart będzie Wam brakować, proponujemy dorysowanie lub dodrukowanie własnych. Dzieciakom na pewno spodoba się aktywne kreowanie gry według ich możliwości.

Jeszcze jedna podpowiedź z mojej strony do alternatywnego zastosowania kostek z gry. Jak widzicie na zdjęciach, kostki mają dość duże dziurki – możecie wykorzystać je do zabaw manualnych; nawlekać je jak koraliki lub budować z nich wysokie wieże.

A gdy będziecie szukać ciekawego prezentu dla 5-latka do 20 zł, możecie śmiało pomyśleć o grze Rach Ciach.

Podsumowując: kochani, usprawniajmy nasze mózgi, trenujmy je w każdej wolnej chwili, a będą nam służyć długo i w dobrym stanie.

Gra na pamięć i spostrzegawczość Rach Ciach
Gra na pamięć i spostrzegawczość Rach Ciach

Łapkę w górę oraz mądrą głowę pobrałam dzięki icons8.com.

Dodaj swoją recenzję lub opinię

Please enter your comment!
Please enter your name here