Sentymentalna łamigłówka planszówka – nauka przez zabawę
Czy grę dla dzieci „Kokoszki”, którą Wam za chwilę przedstawię, można nazwać grą planszową? Moim zdaniem tak.
A z pewnością można zaliczyć ją do tak zwanych „smart games” czyli gier, które mogą mieć szerokie zastosowanie edukacyjne: w szkołach i świetlicach przez nauczycieli, animatorów i wszystkich miłośników gier dla dzieci, które nie tylko bawią, ale i uczą.
Mawiają, że człowiek uczy się całe życie. Zatem nie zdziwi Was fakt, że coraz częściej gry logiczne są wykorzystywane przez rekruterów w testach w trakcie rozmów kwalifikacyjnych o pracę lub w testach kompetencyjnych. Skoro sektor Human Resources sięga po łamigłówkowe pomoce, to przyznacie, że warto się nimi zainteresować… ba, a nawet w nie zagrać!
Pewnie zastanawiacie się, czemu użyłam stwierdzenia sentymentalna planszówka.
Otóż, producent gry, GRANNA, nawiązał konstrukcją gry do gier z czasów mojego dzieciństwa, a raczej do tabliczek, które zawierały przesuwane kafelki. Kafelki należało odpowiednio poprzesuwać by utworzyły obrazek. Czy ktoś z Was to jeszcze pamięta?
Gra „Kokoszki” składa się właśnie z takich przesuwanych kafelków – okienek. Nasza wersja „Kokoszek”, jak zresztą zobaczycie na zdjęciach, ma płaskie kafelki, na których namalowane są kury nioski.

Mniemamy, że gra została bardzo dobrze przyjęta, ponieważ w okresie kiedy ją kupowaliśmy, mieliśmy już lekki problem z jej nabyciem. Przemawiać za tym może fakt, że powstała również wersja gry „Kokoszki Junior”, przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 lat. Wersja Junior jest wersją 3D, bo wzbogaconą o pełne figurki kur i kurcząt.
Osobiście wolę naszą wersję, gdyż zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejsza w przechowywaniu, ale też i łatwiej zabrać ją ze sobą w podróż czy do restauracji, by w oczekiwaniu na obiad, rozegrać jedną planszę.
Zawartość gry logicznej „Kokoszki”
Granna przygotowała na pierwszy rzut oka niepozornie wyglądającą grę.

Wszystko mieści się w czerwonym plastikowym pudełku, niewielkich rozmiarów bo 14 cm x 14 cm x 1,5 cm, które składa się 2 otwieranych połówek.
Spodnia część pudełka jest czerwona. Natomiast górna pełni funkcję okna-ekranu i składa się z przezroczystego plastiku, po którym mogą przesuwać się prostokątne okienka z kurkami. Okienek jest pięć, oprócz nich jest jedno miejsce wolne, by móc bez przeszkód przesuwać kafelki.
Rysunki kokoszek znajdują się na 4 kafelkach. Kokoszek jest 5.
W pudełku znajdują się 24 karty, które łącznie umożliwiają 4 stopnie trudności gry: STARTER, JUNIOR, EXPERT i MASTER. Karty są dwustronne, co daje łącznie 48 możliwości rozgrywek. Każdemu z poziomu przypisane są kolory numeru na planszy. Kolejno są to: zielony, żółty, czerwony i niebieski. Każdy poziom trudności obejmuje 12 plansz. Każda plansza zawiera namalowane jajka oraz elementy dodatkowe w postaci zwierząt hodowlanych.


Do gry dołączona jest uproszczona instrukcja w języku polskim oraz instrukcja zawierająca odpowiedzi z właściwym rozmieszczeniem kur względem jajek i zwierząt dla każdej z planszy.
Gra Kokoszki to gra jednoosobowa. Co nie znaczy, że musicie się do tego zalecenia stosować. Bez przeszkód możecie grać w 2 osoby, wybierając sobie wzajemnie planszę i kolor trudności. Bądźcie kreatywni!
Ta niestandardowa planszówka skierowana jest dla dzieci w wieku 6 lat i więcej, a dokładny podany zakres wiekowy graczy to 6-99 lat.
Zasady gry „Kokoszki”
Przed przystąpieniem do gry, gracz musi otworzyć pokrywkę pudełka i wybrać jedną z 48 plansz, kładąc ją na pozostałych kartach. Po zamknięciu pudełka przystępuje do poprawnego rozmieszczenia kur.
W zależności od poziomu, staje się to większym lub mniejszym wyzwaniem. Gracz musi tak manewrować okienkami, by każde jajko zostało przykryte przez kurę. Jajek w wersjach łatwiejszych jest 5, w trudniejszych już 4. Za to pojawia się element utrudnienia w postaci zwierząt, których obrazki kurek zasłaniać nie mogą. Cała zabawa polega na „usadowieniu” kury na jajku, a jednocześnie na ominięciu zwierzaka narysowanego na planszy.

Poprawne rozwiązanie jest w instrukcji, ale nie zawiera sekwencji ruchów, która prowadzi do wygranej. I tu tkwi sedno tej gry: należy tak manewrować i używać umiejętności wizualizacji i prognozowania by dojść do poprawnego rozmieszczenia okienek z kurami.
Gra zawiera jeden podchwytliwy element – ale błagam, nie zaglądajcie do odpowiedzi, bo to zepsuje Wam całą zabawę i pozbawi elementu zaskoczenia. Z przyczyn oczywistych nie mogę w tym miejscu o tym napisać szerzej.
Gra może być też dostępna pod anglojęzycznym tytułem Chicken Shuffle.
Opinia i cena
Gra Kokoszki to bardzo przyjemna gra. Docenią ją wszyscy kochający gry logiczne, łamigłówki i gry skłaniające do myślenia. U nas dwukrotnie sprawdziła się jako prezent urodzinowy dla chłopca i dla dziewczynki.
Kolory gry są tak uniwersalne, że można nią uszczęśliwić każdego sześciolatka. Naturalnie siedmiolatki oraz starsze „latki” też będą zadowolone z takiego prezentu.

Średnia cena gry zamyka się w ok. 50-60 zł w sklepach internetowych.
Wykonanie gry jest solidne. Obrazki kurek nie ścierają się pod ciągłym przesuwaniem po nich palcami, okienka nie zacinają się, ani też nie ulegają deformacji czy odkształceniu. Karty są wykonane z papieru z efektem połysku, dzięki czemu wizualnie zyskują na plus i są trwalsze.
Jedynym elementem najbardziej narażonym na zużycie są właśnie plansze. Niestety czasem zamykając pudełko przytnie się niechcący ten czy inny kant karty.
Podsumowując: Grajcie na czas, ścigajcie się w wysiadywaniu jajek i pokonujcie kolejne trudności. Wielopoziomowe gry logiczne sprawdzają się w każdym wieku.
